Gönen aynı zamanda bir Kuvvayi Milliye kentidir. 1918-1922 yılları arasında işgale sahne olmuş ve Anadolu’daki ilk direniş hareketlerinden birisi bu topraklarda ortaya çıkmıştır.

Marmara Denizinin güneyindeki verimli topraklarda yer alan Gönen, tarihi boyunca sürekli göç almıştır. Osmanlı’nın genel iskan politikası gereğince,  19 ve 20. yy.da yaşanan yenilgiler sonucu anavatana sığınan hemen tüm toplulukların ilk yerleştikleri yerlerden birisi Gönen ve çevresi olmuştur. Balkan yenilgisiyle yöreye gelen muhacirlere ek olarak 19.yy sonunda Kırım ve 93 harbi sonrası sürgüne zorlanan Kafkas halkları da aynı bölgede iskan edilmişlerdir.

Bunların sonucu olarak, Gönen, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bir barış kenti olmuştur. Bölgemizde türk kökenli ilk yerleşimciler olarak kabul edilen manavların dışında hatırı sayılır oranda pomak, çerkes, laz, roman ve gürcü kökenli insanlar yaşamaktadır. Ayrıca Yörüklerin çoğunlukta olduğu bir çok dağ köyü vardır.

Bu çeşitlilik, hoşgörü, saygı ve kültürel zenginlik olarak Gönen halkının yaşam tarzına sinmiş, Türkçemizin içinde hemen ayırdedilen bir yerel ağız oluşturmuş ve yöre mutfağında inanılmaz bir lezzet yaratmıştır.

Gönen’linin günlük hayatında Şehir Parkı’nın önemli bir yeri vardır. 70 li yıllardan bu yana, Gönen parkı, kent sakinlerine dışarıda birlikte zaman geçirme kültürü ve adabı  kazandırmıştır ve halen kentin en önemli sosyalleşme mekanıdır. Özellikle yaz aylarında, nem ve sıcağın da etkisiyle, insanlar günlük hayatlarının kısa da olsa bir bölümünü mutlaka, geniş bir gölgelik alan sunan bu yemyeşil parkta geçirirler.

Nüfusun artmasıyla, geleneksel, tek veya çift katlı, kapısı doğrudan yola açılan ve arkasında mutlaka gözden uzak bir bahçesi ve bu bahçe duvarlarında bulunan kapılar sayesinde çok değerli komşuluk ilişkilerinin yaşandığı Gönen evlerinin yerini apartmanlar alsa da, halen birkaç örnek zamana direnmektedir. Mimari olarak, dışarıdaki hayata temas eden ama bunun yanında, kendisi için doğayla iç içe bir mahrem alan ihtiva eden bu yapılar yöredeki sivil mimarinin en güzel örnekleridir.

Gönen aynı zamanda bir Kuvvayi Milliye kentidir. 1918-1922 yılları arasında işgale sahne olmuş ve Anadolu’daki ilk direniş hareketlerinden birisi bu topraklarda ortaya çıkmıştır. İşgal yıllarına şahit olan kimse artık hayatta kalmadıysa da, işgalin ve direnişin anıları kent halkının ortak hafızasında yerini korumaktadır.

Paylaş!