Türkiye’nin en gözde şifalı kaynaklarının bulunduğu Gönen, felç başta olmak üzere modern tıbbın çaresiz kaldığı pek çok hastalığın pençesine düşmüş insanların akınına uğruyor.

Dünyaca üne sahip Gönen Kaplıcaları, başta çağın hastalığı “fibromiyalji” olmak üzere bazı kadın hastalıkları üzerinde de son derece etkili. Doğanın kucağında kurulmuş olan tesisler Gönen’in şifalı sularını insanların hizmetine sunuyor. Türkiye’nin en gözde şifalı kaynaklarının bulunduğu Gönen, felç başta olmak üzere modern tıbbın çaresiz kaldığı pek çok hastalığın pençesine düşmüş insanların akınına uğruyor.

İlk çağlardan beri insanlara şifa dağıtan Gönen Kaplıcaları tarih boyunca Mısırlılar, Romalılar ve Bizanslılar tarafından işletildi. Dağın eteklerinden 275 metre derinlikten çıkan suyun en belirgin özelliği, yağmur, kar gibi atmosfer sularıyla karışmaması. Bu nedenle kaplıca suyu, dünyada çok az rastlanır bir biçimde saf, temiz ve özelliklerini yitirmeden günümüze kadar ulaşmıştır. Gönen Kaplıcaları’nda termal suyun sıcaklığı 73 santigrat derece civarındadır. Şifalı kaynaklardan hem banyo hem de içmek suretiyle yararlanılmaktadır.

Gönen Kaplıcaları, içerdiği minerallerle başta kadın hastalıkları olmak üzere felç, mide ve 12 parmak ülseri, hazımsızlık, safra kesesi tembelliği, kalın bağırsak spazmları, her çeşit romatizma, kireçlenme, ruhsal sıkıntılara bağlı ağrı ve huzursuzlukları ortadan kaldırıyor. Termal suların, karın ameliyatları veya ortopedik ameliyat sonrası nekahat dönemlerinde de yararlı olduğu biliniyor. Ayrıca, su buharı solunumu ile de müzmin üst ve alt solunum yollan iltihaplarından kurtulmak mümkün.

Gönen suyunda en kapsamlı bilimsel çalışma İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidrok-limatoloji Ana Bilim Dalı tarafından yapıldı. Yapılan incelemelerde, kaplıca suyunun “fibronüalji” denen çağın hastalığını ortadan kaldırdığı ayrıca kronik bel ağrıları ve kas romatizmasına iyi geldiği belirlendi.

Gönen Kaplıcaları, 12 ay turizme hizmet veriyor. Belediye ve özel sektör tarafından işletilen tesisler, özellikle İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara gibi büyükşehirlerden insanların akınına uğruyor. Gönen’deki termal tesislerin basında Yıldız Otel, Park Otel, Yeşil Otel ve Derman Otel bulunuyor.

“Termal Cenneti” Gönen’de Belediye’nin işlettiği Yıldız Otel, 150 oda 300 yatak kapasitesiyle bölgenin en büyük tesisi olma özelliğini taşıyor. Biri fizik tedavi uzmanı olmak üzere 2 doktorun bulunduğu tesiste soğuk ve sıcak su havuzları mevcut. Fizik tedavi ünitelerinin de bulunduğu tesiste kadınlar ve erkekler farklı yerlerde havuzlara girebiliyor.

Paylaş!