Vizyonumuz

İğne oyası projesinin nihai amacı, Gönen’deki oya ustalarının birikimlerini aktaracağı, yeni tasarımların üretileceği ve yeni ustaların yetişmesini sağlayacak donanımlı bir OYA ATÖLYESİ ve ürünlerin sergi ve satışı için bir MAĞAZA açılmasıdır.

Ayrıca aynı amaçla, belli başlı dillerde yayın yapacak bir İNTERNET PORTALI ve SANAL MAĞAZA devreye sokulacaktır.

Yerel el ürünlerimizin hak ettikleri değeri bulması ve pazarda yer edinmesi için, geleneksel ürünlere ek olarak modern aksesuarlar ve dekorasyon malzemelerinin üretimine öncelik verilecektir.

Dünyanın her tarafında üretilen benzer ürünler takip edilecek, o ürünlerin satıldığı mecralara katılım sağlanacaktır.

Şimdilik bir imece olarak başlayan projemiz, yukarıdaki amaçları gerçekleştirmek için tüzel kişilik olarak yapılanmasını tamamlayacaktır. Girişimimiz, orta vadede, Gönen için hatırı sayılır bir gelir kaynağı olmayı hedeflemektedir.

Projeye önderlik eden isimlerin hiçbiri tüccar değildir ve proje üzerinden para kazanmak gibi bir beklentisi yoktur.
Tüm işlemler, tüm katılımcıların bildiği işi yaparak destek sağlamasıyla yürütülmektedir ve gönüllülük esastır.

Yol Haritamız

Projemize katılım ve tanınırlık sağlamak için imece yoluyla iğne oyasından, bir şeftali ağacı maketi yapılacak ve Oya Festivali başta olmak üzere belirlenen yerlerde sergilenecektir. Bu imecenin yerel ve ulusal basında haber olması sağlanacaktır.

Halihazırda üretilen ve Pazar şansı olan ürünlerden bir stok envanteri oluşturulacaktır. Sentetik malzemelerle üretilen ürünler kesinlikle bu envanterde yer almayacaktır. Ustalarımız, başta ipek olmak üzere, doğal ve organik hammaddeler kullanmaya özendirilecektir.

Envanterdeki tüm ürünler, üreticisi, fiyatı ve işçilik bilgileriyle birlikte bir barkoda işlenerek etiketlenecektir.

Anonim ürünler dışında kalan özellikli tüm ürünler ve tasarımlar Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na uygun olarak telif altına alınacaktır.

Özel ürünlerin sahipleri, bu ürünlerin ticari haklarını satışla sınırlı olmak üzere Artemea “lace clothes & accessories” markamıza sahiplik edecek tüzel çatıya sözleşme karşılığı devredecektir.

Tüm ürünler profesyonel olarak fotoğraflanacak, her ürün grubu için, farklı dillerde Bakım ve Yıkama Talimatnamesi ile Orijinallik Sertifikası hazırlanacaktır.

Tüm ürünler boy, ağırlık ve katlama özellikleri dikkate alınarak gruplandırılacak ve her grup için üzerinde marka ismi ve logosunun bulunduğu ambalajlar dizayn edilecek veya satın alınacaktır.
Ambalajların görsel çekiciliği yanında, ürünle birlikte Kullanma Talimatı, Oirijinallik Sertifikası ve Garanti Koşulları belgesini güvenlikli şekilde saklamasına da dikkat edilecektir.

İlk aşamada web portalı ve sanal mağaza faaliyete geçirilecektir.

Ürün tedarik işlemlerini hızlı ve güvenli şekilde yapabilmek için proje yönetimi, üreticilerle ürün teminine yönelik bağlayıcı sözleşmeler yapabilecektir.

Tasarım ürünler, üreticinin belirlediği değer, anonim ürünler ise, proje yönetiminin görevlendireceği ve katılımcı üreticilerden oluşan bilirkişiler tarafından üreticinin onayıyla belirlenen fiyatlar üzerinden satışa sunulacaktır.

Gerekli şartlar oluştuğunda ivedilikle faaliyete geçirilecek atölyede, Kosgeb, Kalkınma Ajansları, bakanlıklar veya AB fonları eliyle sağlanan desteklerden maksimum faydalanmak için gerekli çalışmalar yapılacak ve 1 öğretici, 1 öğretici yardımcısı ve 10 çalışan istihdam edilecektir.

Bu atölye, ürünlerin modernize edilmesi, yeni tasarımların üretilmesi ve ihtiyaç halinde ustalarımıza iş desteği sağlamakla görevli olacaktır.

Yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen el sanatları konulu fuar ve festivallere katılım sağlanacaktır.

Projemizin nihai hedefi, marka isim ve logomuzla önce Gönen’de, sonra da franchising yoluyla ülkemizin diğer yerlerinde, el işi giyim ve aksesuar mağazaları açılmasıdır.

  • All
  • Gönen Kadın
  • KÖŞE YAZILARI

SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER

Bu başlıkla yapılacak bir konuşmayı 2 ana bileşene ayırmanın gerekli olduğuna inanıyorum. Bunlardan birincisi kadın kooperatifleri üzerine yapılan istatistiklere pek  yansımayan ama içerden bakanların hemen fark ettiği kimi “insani” engeller, diğeri ise yasal, yapısal ve sistemsel sorunlardır.

KAPADOKYA’DAYIZ!

Tamamı Gönenkadın üretimi ürünlerin satışa sunulduğu takı ve aksesuar mağazası WOMANLY Kapadokya’nın en canlı turistik destinasyonu olan Göreme kent merkezinde açıldı. Gönenli kadınlarımızın el emeği göz nuru ürünlerin dünya kadınlarının beğenisine sunulduğu ilk turistik mağaza, kooperatifimizin tedarik

GÖNEN BELEDİYESİ ZİYARETİ

Gönen Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüsniye Tanriverdi, Başkan Yrd. Handan Küçükengin, Esra Ruşen, Dilek Ejder Dörtkardeşler, Zeliha Taşözü Özkal, Filiz Göçmen, Recai Tekin, Belediye Başkanı İbrahim Palaz’ı makamında ziyaret ettiler. Gönen Kadın

2.OLAĞAN GENEL KURULUMUZU YAPTIK

Kooperatifimizin, 2. olağan seçimli genel kurulunu 11 Şubat 2019 Pazartesi günü Kordonpark’ta yaptık. Önceki yönetimin ibrasından sonra, kooperatifimizi 3 yıl yönetecek yeni yöneticilerimizi seçtik. Yapılan seçimlerde Hüsniye Tanrıverdi, Handan Küçükengin ve Nilgün Özay yönetim kurulu üyeliği görevlerini

YENİ NESİL İĞNE OYASI

İğne oyasının yeni yüzü! Geleneksel iğne oyası sanatının ana maddesi olan iplik, doğanın estetiği ile birleşti. Taş, metal ve ahşap oyanın parçası oldu. Kadınlarımızın yüzlerce yıllık ustalığı, doğanın yaratıcılığı ile bir araya geldi. Oyayı yarı değerli taşlarla

EN LEZZETLİ İNDİRİMLER!

Yeni yıla doğru indirim indirim üstüne! Tüm market ürünlerimizde %10 indirime ek olarak, sosyal medyadaki “Gönen” temalı grupların üyelerine, yani hemşehrilerimize ek %10 indirim! 15 Ocak 2019 son gün! Fırsatı kaçırmayın! 2019!da da, en doğal ve lezzetli

WEConnect INTERNATIONAL ÜYESİYİZ!

GÖNENKADIN, WEConnect INTERNATIONAL üyesi oldu. Bütün dünyada, kadın sahipliğinde veya yöneticilerinin en az %51i kadın olan firmaları bünyesinde toplayarak, üyeleri ile aynı sektörde faaliyet gösteren büyük firmaları bir araya getirmeyi amaçlayan en büyük uluslar arası organizasyon WEConnect

LYKA EĞİTİM KAMPI

Türkiye’nin dört bir yanından 10 kadın kooperatifi Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisinde(LYKA) eğitim kampına girdi. Kooperatif üyeleri, 26 Ekim’de ‘E-Ticaret Eğitimi’, 27 Ekim’de de ‘Web Sitesi Kurulumu Eğitimi’ aldılar. Lüleburgaz Belediyesi Kadın Kooperatifleri Eğitim Kampı’na GÖNENKADIN adına katılan

ORGANİK GIDADA ATAKTAYIZ

Tüm bileşenleri tamamen doğal ve organik gıdalarımızın tanıtımı için hazırladığımız basılı malzemelerin, ürünlerimizin satışa sunulduğu noktalarda dağıtımına başlandı. Ürünlerimize ilgi duyan tüketicileri kooperatifimiz hakkında bilgilendirmeyi amaçlayan katalog ve flyerların basımı tamamlandı! Bunun yanında, tüm etiketlerimizi tekrar düzenledik

GÖNENKADIN KAPADOKYA’DA

El işi ürünlerimiz Kapadokya’dan dünyaya açılıyor. 2019 turizm sezonunda büyük bir turistik mağazanın bünyesinde kendimize ait reyonlarda satışa sunulacak olan ürünlerimizin, dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerin beğenisini kazanacağından hiç şüphemiz yok! Yeni sezon için tanıtım çalışmalarına

Paylaş!