GÖNEN KADIN GİRİŞİMİ ÜRETİM VE İŞLETME KOOPERATİFİ

Kooperatifimiz hakkında

7 kadın oya ustası tarafından 2017 kurulan kooperatifimiz aynı yıl “Dünyanın En Büyük Dantel Heykeli” olarak tescillenen ve Gönen’in hem yakın geçmişine hem de ustalıklı el sanatlarına vurgu yapan iğne oyasından şeftali ağacı projesiyle faaliyetlerine başladı.

Kısa sürede hızla büyüyen Gönenkadın, hem kendi mekanında hem de ülkemizin en önde gelen online pazar yerleriyle anlaşmalı olarak ürün satışına başladı. 

İğne oyasını alışıldık kullanım alanlarının dışında değerlendirmek ve bu yolla güncel oya tüketicisi olarak hedeflediği kentli ve çalışan kadınların ilgisini çekmeyi amaç edinen Gönenkadın, modern tasarımlarıyla genç kuşaklara da bu kadim sanatı sevdirmeyi başardı.

Ses getiren çalışmalarıyla günümüz iğne oyacılığında kendine yeni bir alan yaratan kooperatifimiz, bu alana ilgi duyan bir çok büyük şirketle çalışarak onlar için tasarım koleksiyonlar üretti ve üretmeye devam ediyor.

Son olarak, oya sanatının modernizasyonu yolunda hazırladığı ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle yürütülen Geleneğe Tutunmak başlıklı projesiyle moda dünyasının ilgisini çekmeyi başardı.

2023 yılının En Başarılı Haute Couture Tasarımcısı” ünvanlı modacı Oktay Seven ve ülkemizin en ünlü gelinlik tasarımcısı Dilek Özdemir’in destek verdiği proje bünyesinde, ilhamını Gönen İğne Oyası’ından alan 30 parçalık bir koleksiyon hazırlanacak ve sonbahar aylarında moda dünyasına sunulacak.