12-13 Mayıs 2022 tarihlerinde ülkemizde ilk kez bir Oya Çalıştayı düzenlendi. Kooperatifimizin öncülüğü ve organizasyonunda düzenlenen çalıştayda Beykent Üniversitesi Tekstil tasarım Bölümü akademisyenleri ve öğrencileri, Gönenli oya ustası kadınlarımızla bir araya geldiler.

Günümüzün en önemli ticaret mecrası haline gelen internetten satış yapabilmenin püf noktaları, uluslararası ödeme sistemleri yaratıcısı Payten’in Türkiye ofisi tarafından detaylı bir sunumla kadınlarımıza aktarıldı.

TV yapımcısı Feraye Tanyolaç ise, şehirli ve çalışan kadınların günlük giyiminde oyanın yeri ve geleceği konusunda projeksiyonlarını paylaşarak, modern kadının giyim ve aksesuar kullanımı konularındaki eğilim ve arayışlarını aktararak ürün tasarımında yapılması gereken yeniliklerden bahsetti.

İğne oyasını tanrısal olmaktan alıkoyan yegane şey, yarattığının içine ruh üfleyememesidir.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Gönen Belediyesi ile Teksüt, Gönenli Süt, Oyalı İplik firmaları çalıştaya sponsorluk desteği vererek ülkemizde ilk kez düzenlenen bu etkinliğin gerçekleştirilmesine büyük katkı sağladılar. Yerel ve ulusal basında bir çok habere konu olan çalıştayın her yıl düzenlenmesi konusunda tüm katılımcılar hemfikir oldular.

Atölye Çalışmaları

Beykent Üniversitesi Tekstil tasarım Bölümü akademisyenleri tarafından hazırlanan workshoplarda  kadınlarımıza aşağıdaki konularda ufuk açıcı bilgiler verildi;

Yeni Nesil Oya

  • Renk ve form bilgisi
  • Pazar eğilimleri
  • Farklı materyallerin oya ile birlikteliği
  • Renk skalası kullanma becerisi
  • Ürün standardizasyonu
  • Ortak çalışma yoluyla seri üretim

Ayrıca, ödül töreni çalıştay ajandası içerisinde bulunan Ulusal Oya Yarışması’nda dereceye girenlerin ödülleri etkinliğin ilk günü verildi. Para ödülünün yanı sıra sponsor firmalarımız tarafından hazırlanan hediyeler de yine çalıştay esnasında sahibini buldu.

Tags:

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Ara

Hakkımızda

Gönen'in geleneksel el sanatı olan İğne Oyası'nı çağa uyarlayarak bu sanatın, modern kadının giyim ve aksesuar tercihleri arasında hak ettiği yeri alması için çalışan bir Kadın Kooperatifiyiz

Yazı Kategorileri

Son Yorumlar

Görüntülenecek bir yorum yok.

Etiketler

Creative Lifestyle